Biblioteka Publiczna w Wąsoszu rozpoczyna cykl wspomnień o ludziach, którzy żyli, pracowali i mieszkali w Wąsoszu. Wspomnienia pod nazwą: NA DRODZE ICH ŻYCIA BYŁ WĄSOSZ rozpoczynamy od przypomnienia sylwetki wybitnego sztangisty i medalisty olimpijskiego Jana Bochenka.

 Jan Bochenek (ur. 20 września 1931 w Wołczkowie k. Stanisławowa, zm. 2 listopada 2011 w Łodzi) – polski sztangista, medalista olimpijski.

Dwukrotnie startował w igrzyskach olimpijskich. W Melbourne 1956 zajął 4. miejsce w wadze średniej (przegrał z brązowym medalistą różnicą wagi ciała), a w Rzymie 1960 zdobył brązowy medal w wadze półciężkiej (zwyciężył wówczas Ireneusz Paliński).
Bochenek dwukrotnie zdobywał brązowy medal mistrzostw świata w 1957 i 1959, oba razy w wadze średniej. Był srebrnym medalistą mistrzostw Europy w 1959 i brązowym w 1956, 1957 i 1960, także w wadze średniej. Uczestniczył w mistrzostwach świata i Europy w 1954 (10. i 5. miejsce), 1955 (6. i 4. miejsce) i 1958 (5. i 4. miejsce).
Pięciokrotnie zdobywał mistrzostwo Polski w wadze półciężkiej - w latach: 1954, 1956, 1957, 1960 i 1961. Dwa razy był wicemistrzem (w 1952 w wadze średniej i w 1958 w wadze półciężkiej).
Był zawodnikiem Garnizonowego WKS Łódź i Legii Warszawa.
W początkach kariery trenował także lekkoatletykę: rekord życiowy w rzucie dyskiem – 43,50 (1952; wówczas 6. rezultat w kraju w tej konkurencji).
Po zakończeniu kariery zawodniczej został trenerem. Trenował m.in. zawodników Łódzkiego Klubu Sportowego, Garnizonowego WKS Łódź oraz reprezentację Polski.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Bochenek_(sportowiec)

W sali przy Bibliotece Publicznej ul. Krzywa 11 w Wąsoszu znajdują się gabloty poświęcone Janowi Bochenkowi. W gablotach dzięki uprzejmości rodziny Jana Bochenka znajdują się takie pamiątki takie jak medal olimpijski czy medale wywalczone przez niego na mistrzostwach świata, Europy czy Polski, artykuły prasowe oraz odznaczenia państwowe.
Na tej stronie znajdują się informacje poświęcone uroczystym odsłonięciu pamiątek i tablicy Jana Bochenka , który w Wąsoszu mieszkał przez 18 lat:

http://wasosz.eu/index.php/o-miescie/historia-i-tradycje/ludzie-godni/171-jan-bochenek

UWAGA: Zapraszamy do współredagowania wspomnień o naszych cichych bohaterach ziemi wąsoskiej, bo to przecież nasza historia. Historia naszej MAŁEJ OJCZYZNY. Można napisać na adres: e-maili Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , tel. (65)543 79 92, lub przyjść do biblioteki i podzielić się swoimi informacjami, wspomnieniami, a może zdjęciami, dokumentami. Wspólnie twórzmy naszą historię!

EP