Szachy są jedną z najstarszych gier planszowych. Ojczyzną ich są Indie, w V wieku zostały przeniesione do Persji, w VII wieku przejęli tę grę Arabowie. Pierwsze wzmianki znane są już z 700 r. W Polsce znane były już w XII wieku. Dopiero po 1945r. ustalono wielostopniowe eliminacje. Od 1927r. rozgrywane są mistrzostwa świata — olimpiady szachowe. W 1924r. powstała Międzynarodowa Federacja Szachowa (FIDE). Polska w 1930r. zdobyła I miejsce i tytuł drużynowego mistrza świata.

 

Szachy są grą planszową, która prowadzona jest na szachownicy przed dwie strony mające po 16 bierek. (figur), są to: 8 pionków, król, hetman, 2 wieże i 2 skoczki.

Piątkowe zajęcia Sekcji szachowej w czytelni Biblioteki Publicznej - 2004r.

Piątkowe zajęcia Sekcji szachowej w czytelni Biblioteki Publicznej - 2004r.

Szachy odgrywają istotną rolę w nabywaniu i kształtowaniu wielu umiejętności wykorzystywanych przez człowieka w ciągu całego życia. Grając w szachy musimy przestrzegać pewnych określonych zasad i reguł. Każdy - nawet początkujący - szachista musi więc wykazać się zdyscyplinowaniem i wyobraźnią. Gra w szachy wpływa na rozwój psychiczny i intelektualny dziecka poprzez: rozwój zainteresowań, aktywność twórczą, rozwija pamięć i uwagę, uczy myślenia logiczno - wyobrażeniowego, rozwija pozytywne sfery osobowości, uczy konsekwencji i wytrwałości  w działaniu, posiada również aspekty wychowawcze.

OTWARTY Turniej Szachowy - JESIEŃ - 2004r.

OTWARTY Turniej Szachowy - JESIEŃ - 2004r.

19 luty 2003r. okazał się bardzo ważnym dniem dla Biblioteki Publicznej w Wąsoszu - w tym dniu odbyło się pierwsze spotkanie sympatyków gry planszowej w szachy a był to „Otwarty Turniej Szachowy o puchar Burmistrza Wąsosza”. W turnieju uczestniczyło 18 zawodników. Zwyciężył Krzysztof Michałowski z Rudnej Wielkiej, a tuż za nim na drugim miejscu był Pan Andrzej Broczkowski i Grzegorz Wenzel z Wąsosza. To dzięki tym Panom nasza sekcja szachowa "GONIEC" istnieje już ponad 13 lat. Od kilku miesięcy również w Filii Bibliotecznej w Kamieniu Górowskim prowadzone są zajęcia szachowe.

Już od samego początku zajęcia zaczęły odbywać się systematycznie w piątkowe popołudnia w czytelni Biblioteki. Do tej pory przeprowadzono kilkadziesiąt Otwartych Turniejów Szachowych, rozgrywane są także cykliczne turnieje:  

1.„Cztery Pory Szachów" (cztery turnieje: wiosna, lato, jesień, zima).

2. Wakacyjne i Feryjne Turnieje Szachowe.

Otwarty Turniej Szachowy z okazji Powrotu Ziemi Wąsoskiej do Macierzy, 2005r.

Otwarty Turniej Szachowy z okazji Powrotu Ziemi Wąsoskiej do Macierzy, 2005r.

Zakończenie Turnieju Cztery Pory Szachów - ZIMA 2007

Zakończenie Turnieju Cztery Pory Szachów - ZIMA 2007

Otwarty Turniej Szachowy – JESIEŃ – 2008r.

Otwarty Turniej Szachowy – JESIEŃ – 2008r.

Już kilkanaście razy członkowie naszej sekcji brali udział w wyjazdowych Turniejach Szachowych. (Góra, Rawicz, Wschowa, Miejska Górka. Jaworzyna Śląska).

Otwarty Turniej Szachowy MIKOŁAJKI 2011

Otwarty Turniej Szachowy MIKOŁAJKI 2011

Zajęcia sekcji odbywają się w piątkowe popołudnia w czytelni Biblioteki Publicznej. Otwarte Turnieje Szachowe, które rozgrywane są w Wąsoszu odbywają się w sali widowiskowej Zespołu Placówek Kultury, w czytelni Biblioteki Publicznej, w gościnnych progach „Klubu Seniora”, a także dzięki uprzejmości księdza proboszcza Jana Węgielskiego w „katechetówce”.

OTWARTY TURNIEJ SZACHOWY - BIBLIOTEKA CIĄGLE W GRZE – 2012

OTWARTY TURNIEJ SZACHOWY - BIBLIOTEKA CIĄGLE W GRZE – 2012

11 członków naszej sekcji od 05.07.2005r. posiada legitymacje szachowe, a kilku zdobyło IV i V kategorie szachowe. 29.06.2005r. zostaliśmy przyjęci w poczet członków zwyczajnych Polskiego Związku Szachowego, 05.03. 2007r. otrzymaliśmy licencję PZSz.

Sekcja posiada 15 kompletów szachowych /plansze, bierki, zegary/. Zakupionych zostało również kilka książek o grze w szachy. Posiadamy tablicę magnetyczną do nauki na zajęciach sekcji i program komputerowy, który pomaga nam prawidłowo prowadzić turnieje szachowe

Zwycięzców wszystkich turniejów nagradzamy pucharami i dyplomami, jak też - dzięki lokalnym sponsorom - nagrodami rzeczowymi.

Prawie od samego początku istnienia sekcji współpracujemy z kilkoma sekcjami szachowymi: Hetman-Wschowa, DK- Góra, UKS ZSO–Włoszakowice, MMKS Wieniawa-Leszno, RUKS KORONA-RAWBUD RAWICZ, DK Góra. LZS MDK Miedziany Skoczek Lubin.

Szczególnie uroczysty charakter miał Otwarty Turniej Szachowy – 10 lat SEKCJI SZACHOWEJ „GONIEC WĄSOSZ”, który rozegrany został 14.04.2013r. W turnieju tym uczestniczyło 61 zawodników, którzy reprezentowali sekcje szachowe:

 • ASSz Miedź Legnica – woj. Dolnośląskie
 • OKSiR Wisznia Mała - woj. Dolnośląskie
 • UKS SP3 Bogatynia – woj. Dolnośląskie
 • WIEŻA Pęgów – woj. Dolnośląskie
 • TS-R HETMAN Konin – woj. Wielkopolskie
 • LKS GONIEC Żarów – woj. Śląskie
 • StS MOK CHROBRY GŁOGÓW – woj. Dolnośląskie
 • MMKS WIENAWA LESZNO – woj. Wielkopolskie
 • HETMAN-WSCHOWA – woj. Lubuskie
 • UKS SOKÓŁ Włoszakowice – woj. Wielkopolskie
 • RKUS KORONA-RAWBUD RAWICZ – woj. Wielkopolskie
 • DK GÓRA – woj. Dolnośląskie
 • MDK MIEDZIANY SKOCZEK LUBIN – woj. Dolnośląskie
 • SSZ GONIEC-WĄSOSZ – woj. Dolnośląskie

Otwarty Turniej Szachowy – 10 lat SEKCJI SZACHOWEJ GONIEC WĄSOSZ – 2014r.

Otwarty Turniej Szachowy – 10 lat SEKCJI SZACHOWEJ GONIEC WĄSOSZ – 2014r.

Otwarty Turniej Szachowy - MIKOŁAJKI 2015

Otwarty Turniej Szachowy - MIKOŁAJKI 2015

Myślę, że w wielu wąsoskich domach na honorowych miejscach stoją puchary zdobyte przez naszych członków sekcji szachowej, a turnieje szachowe stały się stałym punktem wąsoskich imprez kulturalnych organizowanych przez Sekcję Szachową „GONIEC - WĄSOSZ” i Zespół Placówek Kultury – Bibliotekę Publiczną w Wąsoszu.

EP