8 rocznica Tragedii Smoleńskiej i 78 rocznica Zbrodni Katyńskiej

Data 10 kwietnia boleśnie połączyła dwie tragiczne karty w historii naszego narodu, o których nie można zapomnieć.

Wiosną 1940 r. Sowieci rozstrzelali około 22 tys. polskich obywateli, przedstawicieli polskich elit intelektualnych i kulturalnych, policjantów oraz oficerów Wojska Polskiego.
70 lat później, 10 kwietnia 2010 roku, polska delegacja na czele z Prezydentem RP udająca się do Katynia na obchody rocznicy mordu na polskich oficerach i inteligencji ginie w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Wszyscy, którzy zginęli podczas tego lotu: Prezydent RP z Małżonką, dowódcy sił zbrojnych, duchowni, politycy, kombatanci, przedstawiciele rodzin katyńskich, ludzie kultury i nauki, załoga samolotu oraz ochrona BOR-u, lecieli do Katynia, aby pokłonić się nad grobami pomordowanych Polaków.
Pamięć o nich jest naszym obowiązkiem i przywilejem!
Dziś w Wąsoszu przy obelisku upamiętniającym Tragedię Smoleńską i Zbrodnię Katyńską zebrali się przedstawiciele samorządu gminnego, delegacja Sybiraków i Kombatantów, dyrektorzy szkół wraz z pocztami sztandarowymi. Pomnik ten stał się miejscem pamięci, hołdu i refleksji nad naszą dalszą i bliższą historią. To miejsce łączy w symboliczny sposób tragedię polskich żołnierzy, policjantów, żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza zamordowanych wiosną 1940 r. przez funkcjonariuszy NKWD w Katyniu, Charkowie i Twerze z ofiarami katastrofy smoleńskiej, do której doszło 8 lat temu, 10 kwietnia 2010 r.
Wartę Honorową wystawił Garnizon Głogów.

GALERIA ZDJĘĆ