Wraz ze zwycięstwem Słonka nad Księżycem nastawał wyczekiwany, najdłuższy dzień w całym roku. Wierzono, że jest to niezwykły czas, bo wtedy nadchodzi w końcu lato (…)rozpoczynano świętowanie. („Etnogadki” M. Michaluk, W. Przewoźny, M. Stachowiak, Wydawnictwo Albus  2018).

 

Warkocze dziewcząt, wianki, woda i ogień, kwiaty i zioła – dawniej, kiedy jeszcze ludzie bardziej słuchali Natury niż teraz, wiele z tych elementów pomagało im oswoić przejściowe momenty w życiu. Dlatego właśnie, zorganizowaliśmy po raz kolejny zajęcia biblioteczne na ogródkach działkowych, gdzie mogliśmy najlepiej poczuć klimat zwyczajów związanych z Nocą Świętojańską. Dzięki uprzejmości Działkowców mogliśmy pospacerować po okolicy i nazbierać dzikich kwiatów i traw, z których metodą warsztatową upletliśmy pachnące wianki. Podczas tej zabawy nauczyliśmy się współpracy w grupie, przemyciliśmy kilka ciekawych informacji o puszczaniu wianków na wodzie oraz poznaliśmy pięknie wydane książki. Serdecznie dziękujemy paniom, które podarowały nam kwiaty ze swoich ogrodów na tę okazję. Zajęcia przyniosły dzieciom sporo wyśmienitej zabawy i nowych doświadczeń.