Dnia 26 marca w Bibliotece Publicznej w Wąsoszu odbyło się spotkanie z Panią Elżbietą Maćkowską – historykiem i regionalistką górowską, pracującą nad nową książką.

 

Przybyli na nie chętni mieszkańcy naszej gminy, którzy byli skłonni podzielić się swoimi wspomnieniami, dotyczącymi tradycji i obrzędów kultywowanych po wojnie na Ziemiach Zachodnich. Zwyczaje praktykowane w rodzinach przez wiele pokoleń przetrwały przez wojenno-emigracyjne zawieruchy, jak się okazuje, do naszych czasów. Cykl obrzędowości dorocznej nad Baryczą i Orlą posiada bogaty rodowód, łączący w sobie zwyczaje pochodzące z Kresów Wschodnich, Wileńszczyzny, Kielecczyzny, Wielkopolski czy innych regionów. Spotkanie obudziło ciepłe i radosne wspomnienia, dlatego na jego drugą część zapraszamy już 4 kwietnia o godzinie 15:30 do biblioteki.