Po raz kolejny w tak uroczysty sposób mogliśmy zamanifestować patriotyzm, przywiązanie i miłość do swojej małej ojczyzny.

Uczestnicząc w obchodach 73 Rocznicy Powrotu Ziemi Wąsoskiej do Macierzy złożyliśmy hołd tym, którzy oddali dla swojej Ojczyzny największą ofiarę - własne życie, udowadniając tym samym, że kochają Ją jak Matkę.
Mszą św., uroczystym Apelem Pamięci, salwą honorowa oraz składaniem wieńców i kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym TRAGEDIĘ SMOLEŃSKĄ I ZBRODNIĘ KATYŃSKĄ złożyliśmy hołd wszystkim, dla których Ojczyzna była dobrem najwyższym, a których niezłomna postawa i ofiara życia stały się dowodem, że „Jeszcze Polska nie zginęła…”. 

W asyście Kompanii Honorowej Wojska Polskiego Garnizonu Głogów pod dowództwem kpt. Bartłomieja Pędzika, pocztu sztandarowego 4 Batalionu Ratownictwa Inżynieryjnego oraz Orkiestry Wojskowej z Żagania wieńce i kwiaty pod pomnikiem złożyły delegacje reprezentujące władze gminy, powiatu, służb mundurowych, Kombatantów i Sybiraków oraz organizacji, zakładów pracy oraz szkół.
W uroczystościach udział wzięli: przedstawiciele służb mundurowych: ppłk Piotr Mielniczuk – Wojskowy Komendant Uzupełnień w Głogowie, mjr Jarosław Żeglarski – Szef Wydziału Rekrutacji WKU w Głogowie, por. Iwona Wróblewska, asp. sztab. Janusz Konopnicki– Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Górze, st. asp. Julian Całko – Kierownik Rewiru Dzielnicowych w Wąsoszu, Antoni Jurdeczka– członek Zarządu Powiatu Rawickiego, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy miasta i gminy Wąsosz.
Zwieńczeniem uroczystości był przemarsz ulicami miasta w asyście Orkiestry Wojskowej z Żagania oraz Kompanii Honorowej Wojska Polskiego Garnizonu Głogów.
Jesteśmy przekonani, że wszyscy ci, którzy 24 stycznia 2018r. późnym popołudniem przybyli pod obelisk na wąsoskim rynku wierzą, że istnieje nierozerwalna więź łącząca patriotyzm lokalny z polską tożsamością. Być tożsamym z Narodem, czuć się prawdziwym Polakiem, to przede wszystkim żyć w atmosferze kultu dla swojej ,,małej Ojczyzny"!