Darmowe cyfrowe wypożyczalne publikacji naukowych

Czytelnicy i użytkownicy Biblioteki Publicznej w Wąsoszu już od dawna znają i korzystają z darmowych cyfrowych wypożyczalni publikacji naukowych.

 

  1. Platformie libra.ibuk.pl.

 Projekt Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej, która wspólnie z 50 bibliotekami publicznymi na Dolnym Śląsku wykupiła ponad 12000 e-booków.   na platformie libra.ibuk.pl. Oznacza to, że KAŻDY czytelnik, może swobodnie i zupełnie za darmo przeglądać katalog wszystkich wykupionych publikacji i czytać je on-line bez żadnych ograniczeń czasowych, nie tylko na terenie biblioteki, ale także w domu.  Wystarczy zgłosić się do jednej z 50 bibliotek w celu otrzymania specjalnego kodu. Nasza Wąsoska biblioteka w projekcie uczestniczyła przez jeden rok. Najbliższa biblioteka uczestnicząca w projekcie to Biblioteka Miejska w Górze.

  1. Kolejny raz nasza biblioteka publiczna uczestniczyła w akcji  „Czytaj PL”  Akcja organizowana jest już po raz piąty przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz platformę e-bookową Woblink.com.
  2. Polona – polska biblioteka cyfrowa, w której udostępniane są zdigitalizowane książki, czasopisma, grafiki, mapy, muzykalia, druki ulotne oraz rękopisy pochodzące ze zbiorów Biblioteki Narodowej oraz instytucji współpracujących.

W najbliższym czasie Wąsoska Biblioteka Publiczna przestąpi do polskiego systemu wirtualnego wypożyczania książek i czasopism pod nazwą: Academica

Kilka informacji o projekcie - Academica

Akademicka – jest to  polski system wirtualnego wypożyczania książek i czasopism.

Projekt powstał z inicjatywy i według pomysłu Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej i stworzył system wypożyczeń międzybibliotecznych plików elektronicznych. Do Academica może należeć każda biblioteka publiczna i naukowa w Polsce. Academica wykorzystuje bezpośrednio repozytorium cyfrowe Biblioteki Narodowej.

 Academica udostępnia zasoby cyfrowe Biblioteki Narodowej, w tym współczesne książki  i czasopisma naukowe ze wszystkich dziedzin wiedzy. Udostępnianych jest  2 218 678 dokumentów. System rezerwacji online pozwala zarejestrowanemu użytkownikowi zarezerwować wybrane publikacje na określoną godzinę w wybranej bibliotece. Rejestracji użytkowników systemu Academica dokonują biblioteki. Publikacje nie chronione prawem autorskim lub licencjonowane, Publikacje chronione prawem autorskim są dostępne na dedykowanych terminalach w bibliotekach należących do systemu Academica.

Zapoznaj się ze szczegółowymi informacjami na temat cyfrowej oferty <Pobierz>