W ostatnie czwartkowe listopadowe popołudnie 2017r. w Bibliotece Publicznej w Wąsoszu  odbyło się popołudnie wróżb andrzejkowych.

 

Zgodnie z tradycją, tego właśnie dnia, w wigilię imienin Andrzeja, przeprowadza się liczne zabawy mające na celu odkrycie kart przyszłości.

Jak wiadomo nie ma andrzejek bez wróżb. Podczas naszego spotkania nie zabrakło  tradycyjnego lania wosku. Śmieszną zabawą była wróżba z butami, która dawała odpowiedź komu pierwszemu z uczestniczących w zabawie spełni się najskrytsze marzenie. Rzucając monetą do miski z wodą można było dowiedzieć się czy nasze marzenia się spełnią, czy też nie. Były też inne wróżby jak: obierki z jabłek; magiczny krąg; „kolorowo-andrzejkowo” - wróżba polega na losowaniu karteczki z kolorem. Każdy kolor ma przypisaną przestrogę na przyszłość.

W czasie trwania zajęć dzieci mogły dowiedzieć się również ciekawych rzeczy odnośnie polskich tradycji. Ciekawą informacją dla najmłodszych uczestników zajęć był fakt, że Andrzejki to święto w czasie którego głównie wróżby wykonują kobiety, z kolei męskim odpowiednikiem tego dnia, są obchodzone 25. listopada Katarzynki. Andrzejkowe popołudnie okazało wspaniałym spotkaniem dla wszystkich uczestników. Było dużo śmiechu i dobrej zabawy.

EP