Lekturą Narodowego Czytania w 2017 roku było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Dramat ten zwyciężył podczas ogólnopolskiego głosowania internautów. Dzieło powstało na kanwie autentycznego wydarzenia - wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Akcja dramatu rozrywa się w nocy z 20 na 21 listopada 1900r.

W Wąsoszu, podobnie jak w całym kraju wspólne czytanie odbyło się w sobotę drugiego września br. Nad tekstem czwartego wieszcza po Adamie Mickiewiczu, Juliuszu Słowackim i Zygmuncie Krasińskim pochyliliśmy się w gronie wiernych czytelniczek w Bibliotece Publicznej.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana przez Bronisława Komorowskiego wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W ubiegłym roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo Vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. Przez ponad 11 godzin powieść Sienkiewicza czytali znani aktorzy. W całej Polsce i za granicą Quo Vadis przeczytano w ponad 2200 miejscach.

„Serdecznie zapraszam wszystkich Państwa do wspólnego czytania „Wesela”, do lektury, która wydobędzie różnorodność bohaterów, wyjątkową scenerię, bogactwo odniesień” – napisał w liście inaugurującym akcję Prezydent RP Andrzej Duda. Naszemu wydarzeniu towarzyszyła miedzy innymi wystawa prac plastycznych, a były to rysunki Chochołów które wykonały dzieci podczas wakacyjnych zajęć.

Każdy, kto przyszedł w tym dniu do biblioteki z "Weselem", otrzymał okolicznościowy stempel na swoim egzemplarzu książki!

Do wspólnego czytania do Wąsoskiej Biblioteki Publicznej zaprosiliśmy już po raz szósty. Nasza biblioteka uczestniczyła we wszystkich „Narodowych Czytaniach”.

EP