Autorka książek dla dzieci i dorosłych – Krystyna Śmigielska spotkała się 08 czerwca bieżącego roku  z młodymi czytelnikami w Wąsoskiej Bibliotece Publicznej.

Pisarka, obecnie mieszkająca w rodzinnej wsi Rudno pod Wołowem, przez 26 lat pracowała z dziećmi jako nauczycielka, wychowawczyni w świetlicy, bibliotekarka, animatorka kultury.

To wszystko sprawiło, że pierwszą swą powieść kryminalną „ Węszący renifer – czyli tydzień z ciocią Julią” napisała właśnie dla nich. Oprócz niej opublikowała jeszcze między innymi: powieść przygodową „Skarb z leśnego grobowca”, bajkę dla najmłodszych „Tekla” oraz dwie książki dla dorosłych: „Ty to głupia jesteś!” i „Berżeretka bez przepisu”.

Twórczość Krystyny Śmigielskiej cechuje niekonwencjonalne poczucie humoru. Jej powieści, zwłaszcza te dla dzieci, zawierają jednak głębsze myśli i wartości dydaktyczne. Uczą wrażliwości na piękno świata oraz tego, że wszystkim ludziom, niezależnie od wieku, należy się szacunek. Pokazują, że młodzi ludzie również mają swoje problemy, które przeżywają znacznie intensywniej, a dorośli powinni się starać być dla nich przyjaciółmi i stopniowo wprowadzać ich w tajniki życia.

Autorka współpracuje z krakowskim wydawnictwem „Skrzat”. Bardzo chętnie prowadzi spotkania autorskie dla dzieci i dla dorosłych, podczas których nie tylko promuje swą twórczość, ale wciąga obecnych do dyskusji. Potrafi rozbawić publiczność zgromadzoną w bibliotekach i pokazać ukryte talenty i marzenia, które drzemią w każdym z nas. Dzieci czytają, śpiewają, rysują tytułową Teklę, biorą udział w scenkach dotyczących kradzieży w supermarkecie, autorka czyta fragmenty swoich książek.

W spotkaniu w Wąsoskiej Bibliotece Publicznej uczestniczyło 42 dzieci z klas V i VI Publicznej Szkoły Podstawowej w Płoskach im. Marii Kownackiej i Kl. V b z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Wąsoszu.

Spotkanie odbyło się w ramach XIV Dolnośląskich spotkań z pisarzy z młodymi czytelnikami „Z książką na walizkach”.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządów Województwa Dolnośląskiego, Gminy Wołów i Powiatu Wołowskiego.

EK